HÄLSNINGAR FRÅN ORDFÖRANDET

7.11.2020

(översättning av ordförandets inlägg)

Glad höst till alla! Året börjar lida mot sitt slut, i alla fall vad gäller hundsport och småningom börjar det vara tid att se tillbaka på det gångna året. Det har varit ett speciellt år med olika svårigheter och dessutom med Corona situationen som har försvårat verksamheten. Verksamheten som hade varit på is fick vi igång igen till normal nivå, tills coronaviruset igen försvårade situationen och tvingade oss ställa in, men det kunde ändå inte göra det här året mycket värre. Hoppas vi kan fortsätta verksamheten som normalt nästa år. I samband med detta vill jag tacka alla som har jobbat för föreningen, gällande alla områden, ni har gjort ett fint jobb och lyft oss ur svackan som vi befann oss i, i början av sommaren. Hoppas ni orkar även kommande år, för det är endast genom samarbete som verksamheten fungerar. Höstmötet är preliminärt inplanerat till den 12.12.2020 vid ”Sing Sing” i Vasklot, Skeppsredaregatan 2, 65170 Vasa. Direkt efter mötet ordnas föreningens julfest, dock följer vi myndigheternas rekommendationer angående evenemang och agerar enligt dem. Närmare information följer i ett skilt inlägg. Föreningens regler nämner olika alternativ för hur höstmötet skall tillkallas och eftersom Corona situationen har inneburit ett betydligt ekonomiskt bortfall för föreningen har vi beslutat att avstå från tidningsannonser och publicera den officiella inbjudan till höstmötet via föreningens FB-sida och hemsida. Höstmötet väljer verksamhetens dragare för nästa år samt förtroende uppdrag för kommande år och om någon känner sig villig att jobba aktivt för föreningen, tveka inte att ta kontakt med mig, Jyrki. Och vi skulle verkligen behöva en dragare för Mejä- (viltspår) kommittén, så alla med intresse får gärna ta kontakt. Höstmötet är en direkt kanal för medlemmarna att göra sina röster hörda och att påverka föreningens framtid, så jag vill önska alla medlemmar varmt välkomna på mötet!

Mvh. Jyrki Kjellman, Ordförande KR